Koncepcja zakłada przybliżenie miasta do rzeki poprzez stworzenie obiektów o różnych funkcjach i ogólnodostępnych parterach tworzących tło dla nadwiślańskiego ogrodu - pasa zieleni pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Mostem Świętokrzyskim. Poszczególne strefy ogrodu – Skwer Sportów Miejskich, Polana Sztuki i Park Odkrywców stanowią poszerzenie funkcji otaczających je obiektów - Centrum Nauki Kopernik, ASP i planowanych obiektów sportowych zlokalizowanych po południowej stronie mostu kolejowego. Obiekty zlokalizowane w pasie ogrodu w postaci pawilonu gastronomicznego i miejskiego dachu pozwalają na przedłużenie sezonu rekreacyjnego nad samą Wisłą, a ich struktura zbudowana jest z zieleni, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie charakteru zielonej oazy na całej jego długości. Stworzenie ogólnodostępnego skweru nad rzeką, bogatego w nowe funkcje i miejsca aktywności pod dachem pozwoli ożywić tę część nabrzeża o różnych porach dnia i roku.
przestrzeń publiczna
transformacje i dziedzictwo
przestrzeń publiczna
Urząd Miasta Warszawa
2017
Warszawa
300000
m2
koncepcja
I nagroda w konkursie na koncepcję architektoniczno – urbanistyczną obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu Bulwarów Wiślanych w Warszawie Nagroda w konkursie dla młodych architektów Biennale architektury na Białorusi „Leonardo 2017”
Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Aleksandra Adamczyk, Michał Lipiec, Piotr Łosek