O pracowni

WXCA to wielopokoleniowy zespół Architektów i Architektek tworzących interdyscyplinarną pracownię projektową działającą w obszarach architektury, urbanistyki i krajobrazu. Różnorodne doświadczenie, wyczucie estetyki, podejście projektowe wpływają na unikalność projektów. Działalność biura koncentruje się wokół projektów użyteczności publicznej popularyzujących kulturę, naukę, sztukę oraz kształtujących świadomość ekologiczną. Podejmując decyzje projektowe uwzględniamy otaczające nas środowisko i gwałtownie zmieniającą się rzeczywistość. Szczególnie interesują nas transformacje obszarów o wysokiej wartości kulturowej i przyrodniczej. Skupiamy szczególną uwagę na wyrażaniu tożsamości instytucji, społeczności i regionów poprzez proponowaną architekturę i przestrzeń. Myśląc o przyszłości, analizujemy wpływ projektu na przyszłych odbiorców i odbiorczynie i jego oddziaływanie w życiu publicznym.  

Współpraca

Zespół buduje trwałe relacje z instytucjami kultury i ośrodkami edukacyjnymi w Polsce i za granicą. Wierzymy, że kluczem do przeprowadzenia inwestycji o strategicznym znaczeniu jest partnerstwo i mediacja w wielostronnym międzydyscyplinarnym dialogu. Opiekując się realizowanymi projektami chcemy być zarówno łącznikiem, jak i przewodnikiem przez wielopłaszczyznowe działania. Swoje doświadczenie wspieramy wiedzą naszych wieloletnich partnerów – specjalistów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, wieloaspektowego bezpieczeństwa, technologii muzealnych czy opieki nad zabytkami i terenami cennymi przyrodniczo.

Środowisko

Wraz z decyzjami związanymi z walorami estetycznymi w parze idzie również eksplorowanie i upowszechnianie zrównoważonego rozwoju poprzez realizowaną architekturę. Składa się na to zarówno kompleksowe tworzenie strategii rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych, wyrażone w ukształtowaniu bryły, elewacji, doborze materiałów efektywności, elastyczności i wykorzystywaniu ponadczasowych rozwiązań z myślą o życiu budynku w przyszłości i tworzenie przestrzeni budującej świadomość ekologiczną/środowiskową. Bliskie są nam również idee gospodarki cyrkularnej, odnawiania surowców poprzez ponowne wykorzystanie istniejącej substancji oraz ożywiania już istniejących zasobów.

Proces

Do każdego etapu procesu projektowego przywiązujemy taką samą wartość. Pracę rozpoczynamy od wgłębnej analizy kontekstu, uwarunkowań i społeczności lokalnej, historii miejsca, kontekstu kulturowego oraz ocenieniu możliwości architektonicznych. Podczas pracy twórczej wykorzystujemy różne techniki, w tym tworzenie makiet roboczych, odlewów, szkiców grafik, ale również druk 3D. Dzięki temu możemy obcować z kreowaną przestrzenią i wyczuwać atmosferę projektu. Wykorzystujemy znajomość nowoczesnych technologii - BIM, czy rozszerzoną rzeczywistość. Tworzymy realistyczne wizualizacje, które pokazują rzeczywisty charakter i wyjątkowość projektowanych obiektów. Projektujemy od ogółu do szczegółu pamiętając o niezbędnej funkcjonalności, ale także wrażliwości i estetycznym aspekcie projektów. Podejmując decyzje materiałowe obcujemy z ich próbkami, co pozwala na rzeczywiste zapoznanie się z fakturą, wyglądem i ogólnym odbiorem materiału.

Edukacja

Architekci i Architektki WXCA chętnie zabierają głos w debacie publicznej nad zjawiskami kluczowymi dla rozwoju dzisiejszego świata. Przedstawiciele i przedstawicielki biorą udział w konferencjach, wykładach, dyskusjach w których chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniami z innymi twórcami, twórczyniami, specjalistami i specjalistkami. Przedstawiciele i przedstawicielki WXCA wykładają na uczelniach oraz prowadzą tematyczne wykłady i warsztaty dla studentów i studentek uczelni w Polsce (na przykład Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka) i za granicą (Manipal Academy of Higher Education w Dubaju). Od wielu lat pracownia prowadzi program praktyk zawodowych pozwalającym młodym twórcom i twórczyniom rozwijać profesjonalne umiejętności w pracy z rzeczywistymi zagadnieniami projektowymi, a także we współpracy z SARP i rozwija i promuje program Mentoringowy Wydziału Architektury PW przy Biurze Karier Politechniki Warszawskiej.

Dziedzictwo

Ważny jest dla nas aspekt społeczny, który realizujemy poprzez pielęgnowanie lokalnej i narodowej tożsamości, ciągłości historycznej, ale także zrównoważone gospodarowanie zasobami jakimi są istniejące tereny i budynki. Wyrażamy chęć rozwijania powyższych tematów poprzez działanie w ramach zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa i środowiska naturalnego i między innymi z tego powodu powołaliśmy Fundację MIASTONATURA.