Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Rejon dzisiejszej Wielkopolski to obszar kluczowy dla rozwoju polskiej państwowości. To tutaj powstawały pierwsze osady i grody, w których organizowała się lokalna społeczność. Zgromadzenie budynków wokół centralnej przestrzeni ma przypominać o początkach państwa polskiego – o grodach i osadach, w których tworzyła się pierwsza społeczność. Jest to jednocześnie wstęp do wystawy, której wprowadzenie opisuje zręby polskiej państwowości. Charakter muzeum kreowany jest zatem wokół wartości, o których mówił Ignacy Paderewski w swoim przemówieniu z 1918 roku –polskiej tożsamości budowanej przez wspólnotę zaangażowanych ludzi. Podział budynku na kilka mniejszych brył pozwala wpisać całe założenie w kontekst parku i Wzgórza Św. Wojciecha. Układ urbanistyczny projektowanego obiektu nie tylko nie konkuruje z zabytkowym kościołem, ale pozwala mu stać się częścią placu. Górujący na wzniesieniu zabytek staje się dominantą i bezpośrednim odniesieniem do historii miejsca.

Typ:

transformacje i dziedzictwo

kultura

Funkcja:

użytecznośc publiczna

Inwestor:

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Data:

2019

2026

Lokalizacja:

Poznań

Powierzchnia:

13241

m2

Status:

w trakcie realizacji

Nagrody:

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.

Autorzy:

Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Aleksandra Adamczyk, Małgorzata Dembowska, Angelika Drozd, Paweł Grodzicki, Elżbieta Leoniewska, Piotr Łosek, Maria Mainardi, , Adam Mierzwa, Krzysztof Moskała, Agnieszka Radziszewska, Izabela Rendzner, Zuzanna Wodowska, Łukasz Rossa, Filip Starzomski