Muzeum przepełnione duchem Tesli
Każdy projekt, nad którym pracujemy, traktujemy z najwyższą starannością, dążąc do zrozumienia potrzeb miejsca, czasu, jego historii i kontekstu. Wierzymy, że architektura powinna łączyć szacunek do dziedzictwa z odpowiedzią na współczesne wyzwania. Dlatego głównym celem naszej koncepcji jest ochrona zabytkowego budynku oraz jego odpowiednia adaptacja. Obiekt ma pełnić nową funkcję, spełniając jednocześnie współczesne wymagania. Historyczna struktura, ukryta pod wieloletnimi nawarstwieniami, ma stać się nie tylko tłem dla ekspozycji, ale także współtwórcą opowieści o wielkim wynalazcy.
Kompozycja architektoniczna koncentruje się wokół wysokiego komina zlokalizowanego w centrum układu. Dawniej symbol nowoczesności i rozwoju miasta, dziś symbol przemysłowego dziedzictwa Serbii. W naszej koncepcji proponujemy wypełnić go światłem w postaci latarni, niezmiennego punktu odniesienia, wokół którego zorganizowana jest funkcjonalna struktura Muzeum. Ten gest architektoniczny znajduje silną tożsamość, gdzie struktura i jej otoczenie stają się opowieścią o ideach i osiągnięciach Tesli.
Wokół latarni zorganizowane zostały dwa „ringi” zakreślone w przestrzeni obiektu: przestrzeń publiczna w dziedzińcu fabryki oraz ścieżka sali wystawienniczych mieszczących się w halach okalających dziedziniec. W przyziemiu komina umieściliśmy rozświetlone pomieszczenie kryjące urnę z prochami wynalazcy. Dzięki zaproponowanemu układowi funkcjonalnemu rozświetlona podstawa latarni będzie widoczna ze wszystkich zlokalizowanych dookoła pomieszczeń – przypominając jednocześnie o fizycznej i symbolicznej obecności Tesli oraz przepełniając muzeum jego duchem.
Wraz ze zmianami funkcji fabryki oraz charakteru otoczenia zmieniliśmy model funkcjonowania. Fabryka, która działała „na zewnątrz” teraz staje się atraktorem, który działa „do wewnątrz” zapraszając użytkowników do środka. W ten sposób odeszliśmy od klasycznego myślenia o funkcji odwracając standardowy układ funkcjonalny. Takie niestandardowe myślenie wymaga niestandardowych rozwiązań. Aby wejść do strefy centralnej trzeba przejść pod skrzydłem zachodnim, czyli bez ingerencji w zewnętrzne fasady. Centralna, otwarta strefa wejściowa została zaaranżowana jako wewnętrzny dziedziniec przykryty przeszklonym dachem, łączący historię miejsca z pamięcią o Tesli. Jest to połączenie historii – zachowanego centralnego Młyna z obecną tożsamością Muzeum.
Zaproponowana kompozycja funkcjonalna oferuje bogatą sekwencję doświadczeń, podzieloną na pięć stref współpracujących ze sobą, o różnym stopniu dostępności. Ponadto oprócz przestrzeni muzealnych, ekspozycyjnych, administracyjnych, w muzeum zaplanowaliśmy przestrzenie umożliwiające organizację eventów oraz warsztatów i strefy prototypowania, gdzie niezrealizowane marzenia Nikoli Tesli stają się rzeczywistością. Przechodnie wprowadzani są w historię o Nikoli Tesli nawet nie będąc jeszcze w budynku. Przed budynkiem zaprojektowaliśmy Plac Inspiracji który pełni funkcję łącznika między miastem a światem Muzeum, który jest pełen zieleni oraz rzeź inspirowanych wynalazkami Tesli.
kultura
transformacje i dziedzictwo
użytecznośc publiczna
Belgrade Waterfront
2025
Belgrad
8226
m2
koncepcja
Specjalne wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nową siedzibe Muzeum Nikoli tesli w Belgradzie
Szczepan Wroński, Ewelina Szeląg, Paweł Wolanin, Małgorzata Bonowicz, Mateusz Sokołowski, Andrzej Bulanda, Krystian Tomczyk, Jakub Hlebowicz, Łukasz Rakowski